Anne sütü saklama koşulları

Anne sütü saklama koşulları (333 kuralı) :

Derin dondurucu veya buzdolabından çıkarılmış anne sütünü, kaynayan su ya da mikrodalga fırında, çözdürmeyin.

Oda Sıcaklığında
19-25C
 3 saat
Buzdolabında
 +4C
 3 gün
Derin Dondurucu/Buzluk
-18C
 3 ay

Saklanan süt, direk olarak ateş üzerinde ısıtılmayacağı gibi, kaynatılmamalıdır. Bu işlem, anne sütünde bulunan tüm besin öğelerinin, besleyici ve koruyucu özelliklerinin, kaybolmasına, sebep olur.

Derin dondurucudan çıkarılan süt, buzdolabında  yaklaşık 1 günde çözülür. Acil ihtiyaçlarda, donmuş anne sütünün çözülmesi için uygulanacak en doğru yöntem, süt poşetini soğuk suyun içinde bekletilmesidir.  Dondurucudan çıkardığınız anne sütü, tekrar dondurulmaz. Çözülen anne sütü, tamamen tüketilmeli ya da atılmalıdır. Tekrar buzdolabına, konulmamalıdır.
Buzdolabından çıkarılan donmuş süt poşeti, direkt sıcak suya batırılıp çözdürüldüğünde, anne sütünde tuhaf bir koku oluşur. Bu kokunun oluşmaması için, önerim; soğuk suda, buzlu sütü çözdürmenizdir.

Anne sütü, benmari usulü ile ılıtılmalıdır. Benmari yöntemi, sütün direk olarak ısıtılması değil, uygun dereceye kadar ısıtılan suyun içinde sütün istenen sıcaklığa/ılıklığa, getirilmesi demektir.

Uygun koşullarda bebeğe verilmeyen anne sütü, beklenen faydayı sağlayamaz.

 

About zamanbuldukca

Tuba Eralp, Evli ve Arda isminde bir erkek çocuk annesi. İstanbul'da yaşıyor. Havacı bir Astsubay'ın ikinci kızı olarak, 1977 yılında Balıkesir, Edremit'te dünyaya geldi. Babasının tayininin, Hava Harp Okulu'na çıkması ile, 1981 yılında, ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. İlk ve ortaokulu Yeşilköy'de, lise'yi Kadıköy'de okudu. 1997 yılında, Londra'daki Oakland Collage'de, 1 yıl ingilizce eğitim aldı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesinden, 2001 yılında mezun oldu. İstanbul’da, yaşıyor. Babasına ait Kodak Retinette A1 (1959) sayesinde, ortaokul yıllarında fotoğrafla tanıştı. İlk, analog makinesine Lise 2. sınıfta, sahip oldu. Okul yıllarında, çok sevdiği fotoğrafı öğrenmek için, temel fotoğraf eğitimi aldı. Uzun yıllar muhasebe, finans ve ilaç pazarlama departmanlarında, çalıştı. Çalıştığı firmaların şirket gazetelerine, gezi yazıları yazdı, gezi fotoğrafları çekti. Fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz'dan, önce temel ve daha sonra da, ileri (profesyonel) fotoğraf teknikleri dersleri aldı. Çalıştığı firmanın, bebek maması mümessilik firması olması üzerine, doğum fotoğraflarına yöneldi. 2008 yılında, kurumsal iş yaşamını bırakarak, fotoğrafa daha çok zaman ayırmaya, karar verdi. 2012 yılında, evlendi. Bazı sosyal sorumluluk, kuruluş ve derneklerinde, zaman zaman gönüllü fotoğraf çekiyor. Portre fotoğraflarına özel ilgi duyuyor, editoryal ve belgesel fotoğrafçılıkla, ilgileniyor. Magnum fotoğrafçıları, Dorethea Lange ve Robert Doisneau’nun belgesel ve an fotoğraflarından çok etkilenmiştir. Hikayesi olan fotoğrafları sevdiği için; doğum, anne & bebek, kişiye özel portre, yenidoğan bebek fotoğrafları, aile fotoğrafları ve düğün günü gibi, hayatın içinden fotoğraflar çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir